Winners & Top Finalists

FEATURE SCREENPLAY AWARDS

  • Best Feature Screenplay: A Ditch On Both Sides by Ellecina Eck
  • First Runner Up: The Experiment by Lynda Lemberg & Jeffrey Allen Russel
  • Second Runner Up: Reparations by Harold Steinbach
  • Best Student Feature Screenplay: The Lady Pirates by Theresa Anne Carey

GENRE FEATURE SCREENPLAY AWARDS

  • First Prize Action Adventure: Runaway Ship by Theodore Soderberg
  • First Prize Drama: Fear by Peter Jang
  • First Prize Comedy: The Missile by Richard Geiwitz
  • First Prize Family: My Atari Christmas by CC Parrish
  • First Prize Horror: Dias de los Muertos (Days of the Dead) by Paul Overacker & Marjorie DeHey
  • First Prize Sci-Fi: The Paradox Man by Larry Thomas
  • First Prize Thriller/Crime: A Jungle Dark by Courtney Suttle

SHORT SCREENPLAY AWARDS

  • Best Short Screenplay: Dirty Winds by Andrew Huggins
  • First Runner Up: Behind the Curtain by Dene Stark
  • Second Runner Up: Oath by Michael Chasin
  • Best Student Short Screenplay: Living in the Past by Bernhard Riedhammer

GENRE SHORT SCREENPLAY AWARDS

  • First Prize Drama Short: Please Read. by Jennifer Marie
  • First Prize Comedy Short: The Oogs by Chris Candelario
  • First Prize Family Short: Aurora by Travis Opgenorth
  • First Prize Horror Short: Magic H8 Ball by Dan Hass
  • First Prize Sci-Fi Short: Generation Killer by John Bias
  • First Prize Thriller/Crime Short: Condemned by Ben Fiore

TV ORIGINAL PILOT AWARDS

ONE HOUR DRAMA ORIGINAL PILOT

  • Best One Hour Drama Original Pilot: End of Life by Sean Collins-Smith
  • First Runner Up: Hunter Grail by Bryan Chesters & Timothy Prindle
  • Second Runner Up: VIVA!! by Renee Rubio

HALF HOUR COMEDY ORIGINAL PILOT

  • Best Half Hour Comedy Original Pilot: Afterliving by Dan Hass
  • First Runner Up: Job Quitters by Kelly McInerney
  • Second Runner Up: PresBiterian by Taylor Nunley

TV SPEC AWARDS

  • Best One Hour Drama Spec: Stranger Things Spec “f7/f2” by Ana Loes
  • Best Half Hour Comedy Spec: The Mindy Project Spec “Spy vs. Spy vs. Spy” by Maddie Kasper

OTHER AWARDS

NEW MEDIA AWARDS

  • Best New Media Script: Charleston by B. Francis Clark
  • Best New Media Comedy: Picture’s Up by Andrea Behring
  • Best New Media Drama: Rock, Paper, Sister by Dan Tomasulo

FIRST SCENE HOOK CONTEST

  • Best First Scene Hook: Boudicca by Persephone Vandegrift
  • First Runner Up: The Birth of a Legend by Giancarlo Fusi
  • Second Runner Up: Strappado by Robert J. Rogers

LOGLINE CONTEST

  • Best Film Logline: Psycho Sis by Donn Warr Lewis
  • Best TV Logline: Forbidden Secrets by Salena Oneal

TOP FINALISTS

  • American Snake Pit by Dan Tomasulo
  • American Spy by Zach Tirone
  • Blood and Loyalty by Ben Fiore
  • Can You Smell The Flowers? by Malcolm Holt
  • Christmas Village Junction by David Hill
  • C0NTROL_Y01/N02 by Michelle Jubilee Gonzalez (Renacer Entertainment)
  • Dead Cargo & Family by Theodore Soderberg
  • Fire Brothers by Carmen Madison
  • Fire on Ice by Courtney Suttle
  • Help unWanted by Skye Emerson
  • Hit Sign, Win Pizza! by Steve Hermanos
  • Hollywood Heists by Matthew Mclaughlin
  • How.About.Now by Daniel Gold
  • In the Here and Now by Bruce Nachsin
  • Murder Burger by Cheryl Bealer-Wynton
  • Nauti Girls by Linda Toussaint
  • Psycho Sis by Donn Warr Lewis
  • Red Ivory by Larry Thomas
  • Shadows by Richard Geiwitz
  • Shine Your Eyes by Clint Pearson
  • Spy High by Jeff Woodard
  • Stolen Lives by Donald MacLaren
  • The Lords of Farhaven by Michael Snow
  • The Message by Marty Chartrand
  • The Rock And Roll Dream by Chi Hsiu Chen
  • The Thursday Whaler by Damien Mulvany
  • Too Far Away by Anna Bamberger
  • Underdevelopment by Matthew Heinze
  • What You Carry by Gregg Furuoka
  • X-Sex by Michael Chasin

 

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close